ماجرای نيمروز

High Noon

محصول ۱۹۵۲ . سياه و سفيد . ۸۵ دقيقه

کارگردان : فرد زينه مان

بازيگران : گری کوپر . گريس کلی . توماس ميچل . لويد بريجز . ايان مک دونالد  

Filmplakat High Noon 1952

 

شاهكار استثنايی "فرد زينه مان"

"ويل كيل" (گری كوپر) كلانتر شهر كوچكی بنام "هادلی ويل" است. او در آخرين روز خدمتش و در آستانه بازنشستگی با دختری بنام "ايمی" (گريس كلي) ازدواج می كند. اما درست لحظاتی پس از مراسم ازدواج خبر می رسد كه تبهكاری بنام "فرانك ميلر"(ايان مك دونالد) كه سالها پيش توسط ويل به زندان افتاده بود، مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده است. در ايستگاه راه آهن ۳ تن از افرادش منتظر ورود او هستند. ميلر كه راس ساعت ۱۲ ظهر به شهر می رسد قصد دارد از ويل انتقام بگيرد. با شنيدن اين خبر مردم شهر ويل را تشويق به رفتن می كنند و او و همسرش را بدرقه می كنند. اما در ميان راه ويل از رفتن پشيمان شده و برخلاف ميل همسرش همراه با او به شهر باز ميگردد. بازگشت ويل به شهر باعث تعجب اهالی می شود. ايمی كه عضو يك فرقه مذهبی ضد خشونت است، هركاری ميكند نمی تواند ويل را راضی كند.ناچار به ايستگاه رفته و بليط تهيه ميكند ودر هتل منتظر رسيدن قطار می شود.

Gary Cooper in High Noon 1952

 

ويل جهت جمع كردن نيرو و معاون برای خودش نزد اهالی شهر می رود اما هر كدام به نوعی از كمك كردن به او سر باز می زنند. حتی معاون او هم ستاره اش را پس می دهد. ويل به كليسا می رود تا از مردمی كه در آنجا هستند كمك بگيرد اما سخنان شهردار آب سردی است بر پيكر ويل ريخته می شود. بدين ترتيب او متوجه می شود كه خود به تنهايی بايد از پس هر ۴ نفر برآيد. راس ساعت ۱۲ صدای صوت قطار شنيده می شود و ميلر وارد شهر می شود. در اين بين ايمی نيز در حال سوار شدن به قطار و ترك شهر است. ميلر وهمراهانش وارد شهر می شوند. در اولين حركت ويل موفق می شود يكی از آنها را از پای در آورد. باشنيدن صدای گلوله ايمی از قطار كه در شرف حركت است بيرون پريده و به سمت شهر می آيد ودر خانه ای پنهان ميشود.

 

ويل كه به انبار كاهی پناه برده موفق به كشتن دومين نفر هم می شود. تبهكاران با آتش زدن انبار  ويل را وادار به بيرون آمدن می كنند. ويل هم با حقه ای در ميان خيل اسبهايی كه رم داده از انبار می گريزد. دو تبهكار ويل را در خانه ای محاصره می كنند . ايمی با وجودی كه مخالف خشونت است، عقيده اش را زير پا گذاشته و از پشت يكی از مهاجمين را از پای در می آورد. اما خود اسير ميلر می شود. ويل با ديدن ايمی از مخفيگاهش خارج می شود و به حالت تسليم روبروی ميلر قرار می گيرد. ايمی با حركتی سعی می كند خود را از چنگال ميلر نجات بدهد و اين بهترين فرصت برای ويل است كه با گلوله ای ميلر را از پای در آورد.

Gary Cooper in High Noon 1952

 

پس از كشته شدن ميلر اهالی شهر از خانه ها خارج شده و دور ويل جمع می شوند. اما او بدون توجه به آنها ستاره اش را كنده و روی زمين پرت می كند و همراه با ايمی از شهر خارج می شود.

Gary Cooper und Grace Kelly in High Noon

 

ماجرای نيمروز يكی از برجسته ترين فيلمهای زينه مان است. فيلم از ابتدا حس تنها بودن را منتقل می كند و اين تنهايي آرام آرام با اضطراب نيز همراه می شود. بيننده از ابتدا لحظه به لحظه همپای قهرمان داستان اين تنهايی و اضطراب را كاملا حس كرده و مانند او منتظر ورود ميلر می شود و اين اضطراب با رفتن عقربه ساعت روی عدد ۱۲ و شنيدن صدای سوت قطار به اوج می رسد.

 

اما آنچه كه به اين اضطراب روح می بخشد موزيك استثنايی ديميتری تيومكين است. نوع خاص ضرباهنگ موسيقی فيلم كه شبيه به صدای پاندول ساعت می باشد، همه را در انتظار ورود سر كرده تبهكاران می گذارد. اين شاهكار تيومكين در پيش بردن جريان فيلم تاثيری فوق العاده دارد.

tiomkin.jpg

ديمتری تيومکين 

ماجرای نيمروز در مراسم اسكار سال ۱۹۵۲ در ۷ رشته نازد دريافت جايزه شد و درنهايت موفق به كسب ۴ جايزه به شرح ذيل شد:

  • جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد : گری كوپر
  • جايزه بهترين ترانه (تركم مكن عزيزم) : ديميتری تيومكين و ند واشينگتون
  • جايزه بهترين موسيقی متن : ديميتری تيومكين
  • جايزه بهترين تدوين: المو ويليامز و هری گرستاد

ضمن آنكه ماجرای نيمروز نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم، كارگردانی و فيلمنامه بود.

Gary Cooper by Hurrell

گری کوپر 

گری كوپر كه پيش از اين يكبار جايزه اسكار را به خاطر نقش آفرينی در فيلم گروهبان يورك بدست آورده بود، با بازی جذابش در ماجرای نيمروز دومين اسكار خود را نيز دريافت كرد.

و در آخر هم يادی از مرحوم "ايرج ناظريان" می كنم كه در اين فيلم به جای گری كوپر صحبت كرد. روحش شاد...      

/ 6 نظر / 46 بازدید
kiarsh

گريس کلی بازيگر زن فيلم يک سال بعد از اين فيلم نامزد اسکار شد و دو سال بعد در ۱۹۵۴ اين جايزه رو گرفت توماس ميشل بازيگر نقش هندرسون قبلا در ۱۹۳۹ اسکار گرفته بود نکته ديگه وجود لی وان کليفت توی فيلمه که توی نقد هايی که من از اين فيلم خوندم کسی حتی بهش اشاره هم نکرده !!

مهدي

سلام....ماجرای نيمروز رو خيلی دوست دارم.....مطلبت رو می خونم بعد....راستی این هفته تولد فرانک کاپرا و جيمز استوارت بود.

IranClassic

دوست عزيز مطالبت را ادامه بده ممنون

IranClassic

قصد دارم يک وب سايت کامل در مورد سينمای کلاسيک راه اندازی کنم. فکر کنم اينطوری ميشه تمام مطالب خوب علاقمندان کلاسيک رو يکجا جمع کرد تا همه بهتر بتونن استفاده کنن. در ضمن آدرس لينک قبلی رو متاسفانه اشتباه نوشتم که اصلاح ميکنم موفق باشيد.

niloo

سلام عزيز.خيلی جالب بود.ما هم تازه به باليووديا پيوستيم اگه عشقت کشيد يه سری هم به ما بزن.چای وشيرينی مجانی هم بخور.در ضمن عکسايی نه ميذاری خيلی خوشکلن.

niloo

سلام.ما زود به زود آپديت ميکنيما سعید خان.يه سری بهمون بزن تا عقده ای نشيم.